Енергоефективност
- Николай Мавродиев
- 17.01.2016 г.
- време за четене: 2 мин.
Използват се различни решения за повишаване ефективността на ОВК системите
На първо място поради относително най-големия дял спрямо енергийните загуби можем да разгледаме вентилационните инсталации. При помещения с нагнетателна и смукателна система – където това е технологично възможно се инсталират топлообменни апарати за усвояване на топлинния потенциал на изхвърляния от смукателните инсталации въздух. Възможността за усвояване на отпадната топлинна енергия е в интервала от 40 до 75%. Използват се регенеративни и рекуперативни топлообменни апарати От регенеративните топлообменни апарати във вентилационни и климатични инсталации се използват основно т. нар. ротационни топлообменници. Те имат като основни недостатъци частичното смесване на двата въздушни потока и необходимостта от внасяне на енергия за задвижване на работното колело. Рекуперативните топлообменни апарати се използват масово в ОВК инсталациите. Основно можем да ги разделим на три вида: пластинчати, с междинен топлоносител и с топлинни тръби. Приложението на пластинчатите топлообменни апарати е най-масово, тъй като те имат най-опростена конструкция и ниски инвестиционни разходи.
Топлообменните апарати с междинен топлоносител се използват в системи, където е невъзможно пресичането на смукателната и приточна вентилационни инсталации, както и при недопустимо смесване на двата потока. Топлообменните апарати с топлинни тръби и термосифони имат много висока ефективност, но сложността при изработката им ги прави по-рядко използвани.
Винтови и scroll компресори В част отопление и климатизация основните насоки за подобряване на енергийната ефективност на системите са подобрения на компресорите и електронното регулиране на работата на цялата система. Въвеждането на scroll и винтови компресори и стъпковото им регулиране от 10 до 100 % повишават COP на системата. Това съкращение идва от английския термин Coefficient Of Performance. На български език това се превежда като коефициент на трансформация и означава каква енергия (при климатиците най-често електрическа) е използвана и каква е придобита. Въвеждането на нови хладилни агенти едновременно повишава енергийната ефективност на системата и влияе положително на опазването на околната среда.
Диференциални термостати При системите за осигуряване на битова гореща вода основно приложение имат соларните инсталации. Използват се плоски слънчеви колектори със селективно покритие, а още по-ефективни са вакуумно-тръбните колектори. Инсталирането на диференциален термостат, осигуряващ честотно управление на циркулационната помпа и допълнително понижава експлоатационните разходи.
При чилърни системи се прилага инсталиране на модул за усвояване на отпадна топлина от кондензаторната страна в летен режим на експлоатация. Чрез този модул се подгрява вода за битови нужди.
Comentarios